Sağlık

Pekmez öksürüğe iyi gelir mi? Pekmez öksürüğe iyi gelir mi? Pekmez öksürüğe iyi gelir mi?

Pekmez öksürüğe iyi gelir mi? Pekmez öksürüğe yeter mi? Pekmez öksürüğe faydalı mı? Pekmez öksürüğe iyi gelir mi? Hangi pekmez öksürüğe iyi gelir? En çabuk ne öksürür? Tereyağı pekmezi öksürüğe yeter mi? Keçiboynuzu pekmezi öksürüğe iyi gelir mi? Hangi pekmez öksürüğe iyi gelir? Bitkisel öksürüğe ne iyi gelir? gibi pek çok soru öksürükten kurtulmak isteyen vatandaşlar tarafından sıkça soruluyor. Peki pekmez öksürüğe iyi gelir mi? Pekmez öksürüğe faydalı mı? Detaylar burada…

Pekmez Öksürüğe Faydalı Mı?

Pekmez ve karabiber karışımı, özellikle soğuk havalarda artan ve hatta göğüs ağrısına neden olacak kadar şiddetli olabilen inatçı öksürüğe iyi gelir. Uzmanlar yutma, nefes alma ve kuru öksürük gibi rahatsızlıklarda pekmezin karabiber ile kaynatılarak tüketilmesini önermektedir.

HANGİ PEKMEZ ÖKSÜRÜĞÜ KESER?

Üzüm pekmezi, dut pekmezi, karadut pekmezi, andiz pekmezi, keçiboynuzu pekmezi, şeker kamışı pekmezi… Doğal meyvelerden elde edilen pekmez, oldukça besleyici ve sağlıklı ürünlerdir. Özellikle keçiboynuzu pekmezi en şifalı pekmez olarak fiyatlandırılır. İçerdiği gallik asit, akciğerler üzerinde etkisi olan güçlü bir antioksidandır. Astım hastalarına tavsiye edilir. Bronşit hastalarına ve öksürme sorunu yaşayanlara da iyi gelir.

PEKMEZ VE BİBER KARIŞIMI NASIL HAZIRLANIR?

1 çay bardağı dut, keçiboynuzu veya üzüm pekmezine bir ölçü karabiber ekleyip kısık ateşte kaynamaya bırakın. Bu karışımdan sabah akşam birer kaşık tüketin. Düzenli kullanımda öksürüğünüz 1-2 gün içinde geçer.

ZEYTİNYAĞI VE PEKMEZ ÖKSÜRÜK İÇİN YETER Mİ?

Vitamin ve mineral değeri oldukça yüksek olan pekmez ve zeytinyağı karışımının kuru veya balgamlı öksürüğe karşı güçlü etkisi uzmanlar tarafından dile getiriliyor.

ÖKSÜRÜK İÇİN PEKMEZ ZEYTİNYAĞI NASIL YAPILIR?

Sızma zeytinyağı ve pekmezi eşit oranlarda bir tencerede karıştırın. Kaç gün kullanmayı planladığınıza göre boyutunu ayarlayın. Daha sonra bu karışımı ocakta yavaşça ısıtın, ağzınızı yakmayacak sıcaklıkta olduğundan emin olun. Gece yatmadan önce bu karışımdan birkaç yemek kaşığı için, ancak sonrasında bir şey yiyip içmeyin. Uyanabiliyorsanız gece de içilmesi tavsiye edilir. Öksürük için karışımın birkaç gün içilmesi yeterlidir. Ancak kronik farenjitin neden olduğu öksürük için bu sisteme iki hafta devam edilmesi önerilir.

TEREYAĞILI PEKMEZ NASIL HAZIRLANIR?

Cezveye 1 su bardağı keçiboynuzu, dut veya üzüm pekmezi ve yarım çay bardağı su ilave edilerek kısık ateşte kaynamaya bırakılır. Ardından karışımı katı hale getirmek için yeterli miktarda tereyağı ekleyin. Sabah ve akşam bu karışımdan birer yemek kaşığı tüketin.

EVDE ÖKSÜRÜK İÇİN NELER YETER?

  • ayva çayı
  • ekinezya çayı
  • kuşburnu çayı
  • Zerdeçal
  • yasemin portakal çayı
  • Ihlamur, zencefil ve adaçayı
  • Ballı süt, tarçınlı süt
  • Bal ve zencefil karışımı
  • tuzlu gargara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu