Haber

Kolombiya, UNASUR’a yeniden katılmaya karar verdi

Kolombiya, 2019’da ayrıldığı Güney Amerika Uluslar Birliği’ne (UNASUR) geri döneceğini açıkladı.

Eski Cumhurbaşkanı Ivan Duque yönetiminde UNASUR’dan ayrılan Kolombiya, Başkan Gustavo Petro’nun kararıyla birliğe dönme kararı aldı.

Petro, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda yeniden UNASUR’a katılacaklarını belirterek, birliğin adının “Güney Amerika Ulusları Birliği” olarak değiştirilmesini talep etti.

Petro, “Kongreye sunulan tasarının onaylanmasının ardından, UNASUR’a yeniden katılmaya karar verdik ve çoğulculuğu ve zaman içinde kalıcılığı sağlamak için Güney Amerika Ulusları Birliği olarak yeniden adlandırılmasını talep ettik.” dedi. sözünü kullandı.

2019’da UNASUR’dan ayrılan Arjantin 22 Mart’ta, Brezilya ise 8 Nisan’da tekrar geri döndüğünü bildirdi.

UNASUR, Chavez’in teşvikiyle kuruldu

Şu anda UNASUR üyesi olan ülkeler Venezuela, Bolivya, Guyana, Surinam ve Peru’dur.

UNASUR, ABD’nin bölgedeki nüfuzuna karşı, eski Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’in teşvikiyle 2008 yılında kuruldu.

UNASUR’daki altı ülke, bloğa kimin liderlik edeceği konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle 21 Nisan 2018’de üyeliklerini askıya aldı.

Bolivya, Arjantin, Brezilya, Şili, Kolombiya, Paraguay ve Peru, genel sekreter seçiminde görüş ayrılıkları nedeniyle o dönemde UNASUR’dan geçici olarak ayrılma kararı aldıklarını açıkladılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu